Historical Society of Alberta Awards Past Winners

Historical Society of Alberta Awards Past Winners

Annual Awards
1961 Eric L. Harvie, Calgary
1964 James G. MacGregor, Edmonton
1964 Hugh A. Dempsey, Calgary
1965 Kerry Wood, Red Deer

Annual Awards

1961    Eric L. Harvie, Calgary

1964    James G. MacGregor, Edmonton

1964    Hugh A. Dempsey, Calgary

1965    Kerry Wood, Red Deer

1966    Grant MacEwan, Calgary

1967    Frank Anderson, Calgary

1968    Dr. Jack W. Chalmers, Edmonton

1969    Bruce B. Peel, Edmonton

1970    Malvina Bolus, Winnipeg

1971    Richard Y. Secord, Edmonton

1972    T.R. “Pat” McCloy, Calgary

1973    Alex Johnston, Lethbridge

1974    Dr. Lewis H. Thomas, Edmonton

1975    James Gray, Calgary

1976    Bruce Haig, Lethbridge

1977    Georgeen Barrass, Calgary

1978    Catharine Whyte, Banff

1979    Jim Parker, Edmonton

1980    Dr. Lewis G. Thomas, Edmonton

1981    Grant L. Weber, Calgary

1982    Balmer Wat Family, Edmonton

1983    Sheilagh Jameson, Calgary

1984    Alan Ridge, Edmonton

1985    Lillian Knupp, High River

1986    Mel Hurtig, Edmonton

1987    Carlton Stewart, Lethbridge

1988    William Peters, Calgary

1989    Jim Carpenter, Lethbridge

1990    Charles Denney, Edmonton

1991    Isabel Campbell, Grande Prairie

1992    Elise Corbet, Calgary

1992    Arlene Borgstede, St. Albert

1993    Betty Dahlie, Calgary

1995    Peter D. Hawker, Edmonton

1996    Harold Mitchell, Smoky  Lake

1997    Roberta Ryckman, Calgary

1997    Allan Armstrong, Red Deer

1999    Raymond Maisonneuve, Donnelly

2000    Gerald M. Hutchinson, Edmonton

2001    Georgia Green Fooks, Lethbridge

2002    Pauline Feniak, Warspite

2002   Fred Schutz, Rimbey

2003    F. Marie Dorsey, Edmonton

2003    William Baergen, Stettler

2004    Richard H. Shockley, Lethbridge

2004    Hon. Thelma Chalifoux, Morinville

2005    Clarence (Clancy) Patton, Calgary

2006    David Bly, Calgary

2007   No Awards – Recognition of 100 Contributors

2008    Senator Joyce Fairbairn

2009    Hon. Peter Lougheed

2010    E.J. (Ted) Hart

2010    Tony Cashman

2011    Joan & Clarence Davis

2011    Jean Johnstone

2012    Lenore Bews McLean

2012    Doug Wilson

2014    Bill Dunn

2014    Emerson Sanford and Janice Sanford Beck

2015    Dr. David C. Jones

2015    Dr. David Leonard

2016    Gordon Mackey

Awards of Merit

1993    Lac La Biche Mission Historical Society, Lac La Biche

1997    The Lethbridge Herald, Lethbridge

1999    Smoky River Genealogical & Historical Society, Smoky River

2000    Viking Historical Society and The Town of Viking, Viking

2001    Old Strathcona Foundation, Edmonton

2002    The Alberta Pioneer Railway Association, Edmonton

2003    Big Valley Historical Society

2004    Fort Edmonton Historical Foundation

2005    Alberta Aviation Museum Association

2005    Alberta Prairie Railway Excursions

2006    Gem of the East Museum Society

2007    No Award – Recognition of 100 Contributors

2008    The Confluence Heritage Society

2009    The Jewish Historical Society of Southern Alberta

2009    The Great Canadian Plains Railway Society

2010    Legacy Magazine

2011    Prairie Tractor and Engine Society

2012    Strome & District Historical Society

2012    Spruce Grove & District Agricultural Society

2013    Nanton Lancaster Society

2014    Stephan G. Stephansson Icelandic Society

2015    No Award

2016    Fort Saskatchewan Historical Society

2016    Fort Macleod Historical Association – Fort Museum

Honourary Lifetime Memberships

1962    E.S. George, Edmonton

1963    Hugh A. Dempsey, Calgary

1968    James Gray, Calgary

1977    Georgeen Barrass, Calgary

1995    Fred G. Holberton, Calgary

1999    Sheila Johnston, Calgary

2000    Morris Flewwelling, Red Deer

2000    Allen and Shirley Ronaghan, Edmonton

2001    Carlton (Carly) Ross Stewart, Lethbridge

2001    James A.N. Mackie, Q.C., Calgary

2002    Helen LaRose, Edmonton

2005    Jack and Enid Fitzsimonds

2006    Ralph L. Erdman, Lethbridge

2006    F. Marie Dorsey, Edmonton

2007    No Award

2008    No Award

2009    Dr. Geoffrey J. Wilson

2010    Donald Hepburn

2011    Trudy Cowan. LL.D.

2012    Linda Collier

2013    Vivian Diane Sampson

2014    No Award

2015    No Award

2016    No Award